Uroczystość nadania imienia śp. Jana Olszewskiego sali konferencyjnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrówfot: Daniel Gnap/KPRM

8 lutego 2022 roku Premier Jan Olszewski został uhonorowany w kancelarii premiera RP. Sali konferencyjnej znajdującej się naprzeciwko gabinetu posiedzeń Rady Ministrów nadano imię Jana Olszewskiego. Od dzisiaj każdy premier i ministrowie, wychodzący z posiedzenia rządu ruszając do realizacji swoich zadań, będą mieli przed sobą wyraźny drogowskaz w postaci imienia Premiera pierwszego niepodległego rządu po wojnie, a w domyśle jego wciąż aktualne pytanie: „Czyja będzie Polska ?”.

Salę poświęcił przedstawiciel rodziny, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Michał Janocha.

W uroczystości uczestniczyli Przedstawiciele Instytutu, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści i przyjaciele oraz współpracownicy Jana Olszewskiego.

Biskup Michał Janocha w swojej mowie ukazał najważniejsze etapy w życiu Premiera i kluczowe słowa wypowiadane przez Niego w tych momentach. To słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła…” u progu nadchodzącej wojny, „Amen” – wypowiedziane podczas Pierwszej Komunii Świętej i jego własne słowa, wygłoszone po odwołaniu Jego gabinetu: „Nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać”.

Marszałek senior Sejmu IX kadencji, poseł PiS Antoni Macierewicz Podkreślił, że Jan Olszewski był twórcą współczesnej polskiej myśli niepodległościowej a Premier i jego rząd obalony przez komunistów jest jednym z ważniejszych elementów naszej tożsamości politycznej i narodowej.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy zwiedzili wystawę poświęconą Janowi Olszewskiemu w Sali Jego imienia, a następnie złożyli kwiaty przed kamieniem węgielnym pod budowę pomnika Jana Olszewskiego przed KPRM.

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM

fot: Daniel Gnap/KPRM