Eksperci



Biogramy ekspertów

Piktogram

Stanisław Mieczysław Gebhardt

Urodzony 13 lipca 1928 roku polityk niepodległościowy, krajowy i emigracyjny, związany z nurtem chrześcijańsko-demokratycznym. Działacz społeczny, członek międzynarodowych organizacji demokratycznych. W czasie II wojny Światowej walczył od 1941 roku jako członek Szarych Szeregów. Od 1943 r był żołnierzem Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców w 1944 r był więziony przez Gestapo w więzieniu Montelupich. Następnie był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Groß-Rosen i Mauthausen. Po zakończeniu II Wojny Światowej wrócił do kraju, gdzie rozpoczął działalność polityczną w Stronnictwie Pracy. Zagrożony represjami ze strony komunistów zdołał uciec przed aresztowaniem przez prosowieckie UB i znalazł się na emigracji, gdzie ukończył studia ekonomiczne na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie oraz nauki polityczne i społeczne na Sorbonie w Paryżu.

Na emigracji nieprzerwanie działał w Stronnictwie Pracy.

Od 1954 roku, aż do swojego powrotu do kraju późną jesienią 1989 roku, działał i współtworzył wiele organizacji społecznych i kulturalnych na uchodźstwie, m.in.: Związek Studentów Polskich, Związek Młodych Unii Federalnej Europy, Związek byłych żołnierzy AK, Macierz Szkolną, Grupę „Merkuriusza”, Radę Polaków we Włoszech, Klub Polski w Rzymie. Przede wszystkim współorganizował Zjednoczenie Młodzieży Chrześcijańsko-Społecznej na Uchodźstwie. W latach 1951–1953 był członkiem Parlamentu Młodzieży Europejskiej. Działał w Międzynarodowej Unii Młodych Chrześcijańskich Demokratów (wtedy poznał osobiście Roberta Schumana i rozpoczął współpracę z nim). Współorganizował Radę Polityczną Młodzieży NATO. W latach 1954–1959 był sekretarzem generalnym Sekcji Młodych Chrześcijańskiej Demokracji Unii Europy Środkowej z siedzibą w Paryżu. Od roku 1962 do 1973 był członkiem władz Międzynarodowej Unii Młodych Chrześcijańskich Demokratów. Pełnił też funkcję Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Unii Młodych Chrześcijańskich Demokratów.

Wraz z innymi reprezentantami Stronnictwa Pracy, brał udział w pracach Ruchu Europejskiego. Jako członek kilkuosobowej delegacji Zjednoczenia Młodzieży Chrześcijańsko-Społecznej na Uchodźstwie, został przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Piusa XII, a następnie papieża Jana XXIII. Wraz z Edwardem Bobrowskim spotkał się prywatnie z kanclerzem Konradem Adenauerem Podczas rozmowy Kanclerz wspomniał o swoich trzech postulatach porozumienia i zadośćuczynienia, wobec Francji, Izraela i Polski, dodając, że „dwa pierwsze osiągnął, ale trzeciego chyba nie dożyje”.

Stanisław Gebhardt od 1955 współpracował z polską sekcją „Voice of America”.  W latach 1954–1956 brał udział w projekcie zorganizowania gospodarki finansowej Wietnamu na linii Paryż–Sajgon, a w latach 1956–1967 zajmował się doradztwem ekonomicznym w zakresie inwestycji w Ameryce Łacińskiej. W latach 1962–1976 współorganizował centrum studiów problemów działania systemu demokratycznego i zagadnień międzynarodowych w Rzymie pod nazwą Esperienze Internazionali. Od roku 1963 do 1972 był dyrektorem w Międzynarodowej Fundacji Solidarności w Rzymie.

W ramach polityki polskiej był na emigracji członkiem Prezydium Stronnictwa Pracy i ostatniego Komitetu Wykonawczego na Uchodźstwie do 1989 r.

Po powrocie do Polski w 1989 r został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Wczesną wiosną 1990 roku został Sekretarzem Generalnym a potem Wiceprezesem reaktywowanego w Polsce Stronnictwa Pracy (w 1990 r przyjęło nazwę Chrześcijańsko-Demokratyczne Stronnictwo Pracy). W latach 1990–1995 był wiceprezesem Chrześcijańsko-Demokratycznej Unii Europy Środkowej w Bratysławie. Następnie, w latach 1991–1995 Wiceprezydentem Światowej Unii Chrześcijańskich Demokratów w Brukseli.

W 1991 roku, wraz z Markiem Sadren i Władysławem Siła-Nowickim, współorganizował Fundację im. Frontu Morges, która- za sprawą Stanisława Gebhardta- zmieniła nazwę na Fundację Odbudowy Demokracji im. Ignacego J. Paderewskiego. Od roku1994 r był Prezesem tej Fundacji.

Współpracując z Janem Olszewskim jesienią 1995 roku został jednym z założycieli Ruchu Odbudowy Polski a następnie jego wiceprezesem do roku 1997.

Przewodniczył Radzie Instytutu Rozwoju Śląska.

W 2018, w ramach działalności Fundacji Odbudowy Demokracji im. Ignacego J. Paderewskiego, wraz kilkoma innymi stowarzyszeniami, Stanisław Gebhardt zorganizował Centrum Myśli Chrześcijańsko-Demokratycznej.

W czerwcu 2020 prof. Stanisław Mieczysław Gebhardt został przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Cezary Alka

Cezary Alka

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Architekt. Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Związany wieloletnią pracą dla czołowych pracowni architektonicznych. Były wykładowca katedry budownictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor i współautor wielu budynków użyteczności publicznej, biur i osiedli mieszkaniowych i obiektów przemysłowych. Współzałożyciel i wiceprzewodniczący Federacji Młodych ROP. Członek zarządu Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego w latach 1998-2004.

Robert Bednarczyk

Robert Bednarczyk

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie „Projektowania jachtów i pływających jednostek sportowych”.  Praktyk budowlany, praktyk projektant budowlany, praktyk żeglarz, praktyk Jachtowy sternik morski, projektant jachtów. Brał udział w wielu inicjatywach mających na wdrożeniu nowoczesnych technologii w projektowaniu realizacji inwestycji budowlanych.
Współautor publikacji „BIM Standard PL”, która stała się oficjalnym podręcznikiem metodyki BIM w urzędzie zamówień publicznych
Udział w licznych konferencjach organizowanych przez instytucje państwowych i prywatnych dotyczących nowoczesnego budownictwa.

Bogusław Bosak

Bogusław Bosak

Ukończył studia medyczne na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1992 należał do Porozumienia Centrum, później przystąpił do PPChD, a następnie do Prawa i Sprawiedliwości. Od 2002 do 2005 zasiadał w krakowskiej radzie miasta, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego komisji zdrowia. W 2005 z listy PiS uzyskał mandat posła w okręgu krakowskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 nie ubiegał się o reelekcję. Później przystąpił do Polski XXI.

Zbygniew Girzyński

Zbigniew Girzyński

Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskał stopień doktora, a następnie doktora habilitowanego nauk humanistycznych na UMK w Toruniu. Odbył podyplomowe studia w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu (executive master of business administration).
2000-2001 – nauczyciel w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. 2001-2019 – adiunkt w Instytucie Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 2019 profesor UMK w Toruniu. Od 2001 adiunkt w Kujawskiej Szkole Wyższej (dawna Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna) we Włocławku (od 2005 na urlopie bezpłatnym).
2016-2019 – własna działalność gospodarcza History&Business Consulting Zbigniew Girzyński.
Autor i współautor 13 publikacji książkowych.
Od 1997 członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. 2002-2005 – sekretarz generalny Światowej Rady Badań nad Polonią. 2006-2007 – prezes Klubu Sportowego Pomorzanin Toruń.
1996-2001 – członek Ruchu Odbudowy Polski. 2001-2014 i od 2019 członek Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł V, VI i VII kadencji.

Dawid Jackiewicz (1)

Dawid Jackiewicz

Polityk, samorządowiec, przedsiębiorca, konsultant oraz doradca branży paliwowej i petrochemicznej. W latach 2015 – 2016 Minister Skarbu Państwa w rządzie premier Beaty Szydło oraz członek Komitetu Rozwoju pod kierownictwem wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
W latach 2014 – 2015 poseł do Parlamentu Europejskiego (VIII kadencja). W Parlamencie Europejskim zasiadał w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). W okresie od września do listopada 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
W latach 2005 – 2014 trzykrotnie piastował mandat posła na Sejm RP (V, VI i VII kadencji) z okręgu wrocławskiego. W tym okresie pełnił min. funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa, przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Gazu Łupkowego oraz członka Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.
W okresie od 2003 do 2005 roku był wiceprezydentem Wrocławia nadzorującym obszary architektury i budownictwa, planowania przestrzennego, rozwoju miasta, ochrony środowiska oraz ochrony zabytków. Przed objęciem ww. funkcji pełnił mandat radnego Rady Miejskiej Wrocławia.
Dawid Jackiewicz posiada blisko 25 letnie doświadczenia społeczno-polityczne.
Już w latach 1995 – 2001 działał w Ruchu Odbudowy Polski, był członkiem jego władz krajowych, asystentem społecznym posła mecenasa Jana Olszewskiego oraz w latach 2000 – 2001 kierownikiem filii jego Biura Poselskiego we Wrocławiu.
Jest członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz jednym z założycieli i wiceprezesem Fundacji DISE (Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych).
Dawid Jackiewicz jest absolwentem Politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tomasz Markowski

Tomasz Markowski

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim i Executive Master of Business Administration (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie); w latach 2001 – 2007 poseł na Sejm RP. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa i wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS. Był członkiem Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i członkiem Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO; reprezentant Sejmu RP w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym; asystent premiera Jana Olszewskiego. Od 2019 roku wiceprezes Instytutu Jana Olszewskiego; konsultant ekonomiczny i prawny; zaangażowany w działalność uczniowskich klubów sportowych. Włada językiem angielskim i rosyjskim; świetnie radzi sobie w trudnych sytuacjach i przy podejmowaniu decyzji. Pasjonuje się turystyką i podróżami, żeglarstwem, historią i sportem.

Janusz Niedziela

Janusz Niedziela

Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, były sędzia Trybunału Stanu. Przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia SA.
Partner w Kancelarii Radców Prawnych „Centrum Zamówień Publicznych” Niedziela, Łyjak i Wspólnicy, przewodniczył Radzie Zamówień Publicznych, autor artykułów i wykładowca z tej dziedziny prawa. Uczestniczył w realizacji ogromnej liczby projektów infrastrukturalnych udzielanych w trybie tejże ustawy. Będąc pełnomocnik reprezentował strony w kilkuset postępowaniach arbitrażowych i przed sądami okręgowymi. W latach 1999-2001 sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, nadzorował min. departamenty sądowe, legislację i informatyzację resortu. Wdrażał projekt Krajowego Rejestru Sądowego oraz inicjował projekt elektronicznej księgi wieczystej.
W tymże okresie członek Zespołu negocjującego warunki członkostwa RP w Unii Europejskiej. Członek Rady Krajowego Komitetu UNICEF i członek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.

Lucjan Nowakowski

Lucjan Nowakowski

Studiował m.in. Inwestycje Kapitałowe w Szkole Głównej Handlowej, studiował też na Wydziale Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Stawia na ciągły rozwój, brał udział w licznych kursach i szkoleniach, na których podnosił swoje umiejętności m.in. z zakresu prawa zamówień publicznych, pracy w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, ukończył też kurs zarządzania w Szwajcarii. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy w instytucjach publicznych. Pracował m.in. jako Dyrektor Departamentu Administracyjno-Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Jako zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury był odpowiedzialny za majątek placówki. W pracy na stanowisku dyrektora Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego odpowiadał za bieżące funkcjonowanie urzędu. Był prezesem zarządu W Zakładzie Energetyki Cieplnej w Łowiczu. Podczas pracy w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy nadzorował strategiczne spółki komunalne. W Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, instytucji, która zaopatruje stolicę w ciepło, zatrudnia blisko 2 tysiące pracowników, a jej przychód wynosi około 1,5 miliarda złotych rocznie; pełnił funkcję Członka Zarządu. Odpowiadał m.in. za funkcjonowanie Pionu Zaplecza Technicznego, Zarządzanie Nieruchomościami oraz Pion Rozwoju z Marketingiem. W kolejnych latach jego kariera zawodowa była związana ze spółką Elnord, która zajmowała się importem energii elektrycznej oraz obrotem energii na giełdzie; koncernem energetycznym Energa, który jest największym w Polsce dystrybutorem energii elektrycznej. Pełnił funkcje w organach spółek prawa handlowego. Uczestniczył w pracach i posiedzeniach komisji energetyki i badań oraz komisji rozwoju.

Karol Pachnik

Karol Pachnik

Doktor nauk prawnych. Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, sędzia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Komisarz wyborczy w Siedlcach. Pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Wykładowca akademicki m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuki Wojennej.  Ekspert Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. W. Bayera kadencji 2013-2016. Członek Komisji Inicjatyw Młodych Adwokatów przy NRA kadencji 2013-2016, członek Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie i Koła Młodych przy ORA w Warszawie. Przewodniczący Sekcji Prawa Administracyjnego i Sądowo-Administracyjnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Pełnomocnik Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej ds. legislacji. Wykładowca na aplikacji adwokackiej i w ramach wykładów doskonalenia zawodowego adwokatów oraz egzaminator na adwokackim egzaminie zawodowym w komisjach powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości. Recenzent w czasopiśmie Młoda Palestra, Scientific Journal of the Military University of Land Forces i Problemach Kryminalistyki. Jako pełnomocnik występował przed Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym i Trybunałem Konstytucyjnym. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa. Felietonista Dziennika Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej.

Filip Rdesiński

Filip Michał Rdesiński

Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku socjologia. Posiada tytuł absolwenta studiów Executive Master of Business Administration Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Od wielu lat angażuje się w działalność społeczną. Jest współfundatorem i ekspertem Instytutu Jana Olszewskiego. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Związku Pracodawców Mediów Publicznych, a także członka Rady Programowej „Radia Zachód”. Był twórcą Inicjatywy Społecznej „Solidarni z Gruzją”, współzałożycielem stowarzyszenia Wielkopolscy Patrioci, działaczem Akcji Alternatywnej „Naszość” i Komitetu Wolny Kaukaz.
Od września 2019 roku związany jest ze spółką Lotos Terminale S.A., gdzie pełni funkcję wiceprezesa Zarządu. W latach 2018-2019 pełnił funkcję prezesa zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. Dwukrotnie był prezesem zarządu – redaktorem naczelnym Radia Poznań S.A. Funkcję tę pełnił w 2010 roku i w latach 2016-2018. Pracował też w Telewizji Polskiej S.A. od roku 2007 do 2010. roku, najpierw jako redaktor w programie „Wiadomości”, a następnie autor reportaży dla programu „Misja specjalna”. W latach 2006-2007 był specjalistą w Wojskowym Biurze Badań Historycznych. Od 2005 do 2016 roku pracował jako dziennikarz tygodnika „Gazeta Polska”. Był także publicystą miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo” i portalu „Niezależna.pl”.

Piktogram

Wojciech Sadren

Współtwórca Ruchu Odbudowy Polski, autor nazwy Ruchu Odbudowy Polski i współorganizator Kongresu Założycielskiego, potem członek Prezydium Zarządu Głównego ROP, następnie Prezydium Rady Naczelnej ROP i jeden z przewodniczących kolejnego kongresu. Współpracował z częścią środowiska KOR (Komitetu Obrony Robotników) zwłaszcza przy kolportażu podziemnego pisma „Głos”. Działał w Duszpasterstwie Akademickim w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie oraz w duszpasterstwie prowadzonym przez ks. prałata Józefa Romana Maja w Kościele Akademickim Św. Anny w Warszawie a potem w Kościele Św. Katarzyny nam Służewie w Warszawie. Wtedy rozpoczął współpracę z mec. Janem Olszewskim i z mec. prof. Wiesławem Chrzanowskim a później z mec. Władysławem Siła-Nowickim. Wierny chadeckiej rodzinnej tradycji zwłaszcza Stronnictwu Pracy towarzyszył swojemu ojcu [z którym ściśle współpracował także przy powstaniu potem ROP] oraz m. in. Stanisławowi Gebhardtowi, Władysławowi Siła-Nowickiemu, Konradowi Marusczykowi, Kazimierzowi Świtoniowi i innym przy reaktywowaniu w Polsce [po 1946 r działającym wyłącznie na emigracji] Stronnictwa Pracy. Był sekretarzem prezydium Kongresu a potem sekretarzem Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy. Współtworzył Fundację Odbudowy Demokracji im. Ignacego Jana Paderewskiego (wtedy pod nazwą Fundacji im. Frontu Morgens). Obecnie współtworzy wraz z m in. Stanisławem Gebhardtem i Witoldem Nieduszyńskim Centrum Myśli Chrześcijańsko-Społecznej. Zawodowo jest doradcą podatkowym i współprowadzi firmę audytorską istniejącą od 1989 r. brał udział przy organizowaniu Chrześcijańskiego Związku Przedsiębiorców. Był wieloletnim członkiem Konwentu BCC Business Center Club.

Piktogram

Maciej Turnowiecki

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Studiował ekonomię, zarządzanie firmą w ramach struktur UE oraz politologię i dziennikarstwo. Przez wiele lat był dziennikarzem i wydawcą wiadomości Radia Gdańsk. Pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta Gdańska oraz zastępcy dyrektora Kancelarii Prezydenta Gdańska. Był koordynatorem projektu UEFA EURO 2012 w Gdańsku. Był też prezesem zarządu Lechia Gdańsk SA (2007-2012) oraz członkiem zespołu doradców zarządu Ekstraklasa SA.  Ponadto zasiadał w zespole doradców prezydenta Gdańska ds. sportu (2010-2014), był dyrektorem ds. rozwoju PGE Arena Gdańsk (2011-2012) oraz doradcą ds. sportowych firmy Drutex SA (2013-2016).  Pełnił też funkcję zastępcy prezesa GKS Stoczniowiec oraz wiceprezesa ds. hokeja na lodzie (2016) oraz dyrektora sportowego GKS Stoczniowiec (2019). Obecnie jest prezesem zarządu Gdańskiego Klubu Hokejowego SA oraz członkiem zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Autor opracowania rozwiązań prawno-ekonomicznych dla Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów na podstawie aktualnej sytuacji w krajowej piłce nożnej, z uwzględnieniem programów dla dzieci i młodzieży (2011), organizator imprez masowych, w tym mecze piłkarskiej ekstraklasy (2008-2012) oraz ekstraligi hokejowej.

Mirosław Włodarczyk

Mirosław Włodarczyk

Jak mówi o sobie samym: „…z wykształcenia anglista, z zamiłowania artysta…”. Absolwent Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni lektor i trener językowy. Dziennikarz i krytyk muzyczny, autor prestiżowych wywiadów z artystami zagranicznymi (m.in. „Machina”, „Brum”, „Plastik”). Autor scenariuszy programów interaktywno- rozrywkowych dla TV. W latach 2006-2013 założyciel i właściciel firmy eventowo-szkoleniowej. W wolnych chwilach dużo czyta, pisze teksty i komponuje muzykę. Miłośnik Bałkanów, niebanalnych podróży i odkrywania pięknych, dzikich miejsc. Człowiek „analogowy”, wierzący w wartości.

Piotr Zwara

Piotr Zwara

Prawnik, samorządowiec; absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, prawa na Wydziale Prawa i Administracji oraz ochrony środowiska na Wydziale Chemii. Adwokat zrzeszony w Pomorskiej Izbie Adwokackiej; związany z samorządem pomorskim od jego powstania, m.in. wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 2006 radny województwa III, IV, V i VI kadencji (z okręgu tzw. kaszubsko-kociewskiego), 2010-12 wiceprzewodniczący Sejmiku, od 2018 przewodniczący Komisji Rewizyjnej.